Jak poznat řasy
Řasy v bazénu zpočátku nevypadají tak, že by vám voda zezelenala. Jejich postup je nenápadný. Prvním projevem je to, že dno a stěny bazénu začnou být neobvykle kluzké. Pokud vám nedojde, že je to kvůli řasám, promarníte první a nejlepší situaci k jejich vyhubení. Druhým projevem je, že voda může mít neobvyklý zápach – a není jako obvykle cítit chlorem. A třetí fází je, když se začne na dně i stěnách tvořit nazelenalý povlak. A postupně zezelená i samotná voda.
Prevence je nejlepší
Likvidace řas je náročná, zvlášť pokud jste si nechali zezelenat vodu a máte velký bazén. Proto je nejlepší dostatečná prevence, která zabrání jejich vzniku. Zaprvé je to chlor, případně sůl (podle toho, jaký přípravek jste zvyklí do bazénu dávat pro udržení jeho čistoty). V teplých letních dnech je vhodné přidat chlor, aby vydržel déle – slunce a teplo jsou totiž pro vznik řas ideálním „podhoubím“.
Dále nezapomínejte na pravidelnou filtraci. Filtr byste měli zapínat denně. V létě se nebojte nechat ho běžet třeba i půl dne nebo přes noc. Voda se potřebuje točit, aby se čistila od nečistot. Například kartušová filtrace, která se k malým nadzemním bazénům dává často zdarma, ale nemusí stačit – nemá dostatečnou sílu a bazén nestíhá vyčistit, takže je výhodnější pořídit si silnější, nejlépe pískovou filtrace.
Prostředky proti řasám
Vznikající řasy je třeba vyhubit s pomocí chemie. Můžete se sice snažit stěny a dno bazénu vydrhnout a pak usazené řasy vysát, ale často docílíte spíš toho, že se ve vodě rozvíří, ta zezelená a vysavačem pak vysajete jen zlomek. Při prvotním vzniku řas pomáhá nalít do vody aktivní kyslík, případně bazén „vyšokovat“ speciálním přípravkem s vysokým množstvím chloru. Pak pusťte filtr a do vody nevstupujte. Nechte látku působit. Řasy se začnou srážet do zelených chomáčků a doslova umírají. Pak vezměte teprve vysavače a opatrně je vysajte. Pokud to nepomohlo, postup po několika dnech zopakujte.
Kontrola pH
Při péči o bazén nespoléhejte pouze na chlór. Zkontrolujte také pH bazénu – neboli zda je voda kyselá, zásaditá nebo v normálu. Existuje k tomu jednoduchá měrka, do níž nalijete trochu vody z bazénu a po přidání několika kapek speciálního přípravku se voda zabarví – a vy jasně vidíte, jak na tom je. Pokud je mimo běžné hodnoty, lije se do ní přípravek pH plus nebo pH minus – podle toho, jakým směrem ji chcete na měřené stupnici upravit. Právě správná hodnota pH je pro kvalitní vodu zcela zásadní.
A nakonec nezapomínejte ani na pečlivé zakrývání bazénu. Ono je sice hezké mít bazén neustále odkrytý a kochat se jeho křišťálovou vodou – ale pálící slunce je pro vznik řas zásadním faktorem. V zakrytém bazénu vznikají mnohem hůře.
Přečtěte si také Vířivka VS zahradní jezírko nebo Technologie vířivek. Co vás dostane do kolen?