Bazén netřeba
Bazény jsou úplná klasika. Najdete je na čím dál větším počtu zahrad a není se čemu divit – menší nadzemní bazén stojí i s příslušenstvím pár tisíc korun, rychle se ohřeje, nezabere takovou plochu a poskytne vám prostor pro ochlazení a koupání. Ale někdo přece jen není bazénový typ – nechce se mu plavat, potápět se a řádit ve vodě s dětmi. Raději by ve vodě jen klidně seděl, odpočíval, vyčistil si hlavu, zapomněl na stres a užíval si ty chvíle pohody. Takže se není čemu divit, že vířivky jsou v dnešní uspěchané době čím dál oblíbenější. Někdo má dokonce bazén i vířivku. A proč by také ne. Ty nejlevnější vířivky stojí podobně jako nadzemní obyčejné bazény – pár tisíc korun.
Výhody a nevýhody vířivky
Důvody, proč si pořídit na zahradu vířivku, jsou zřejmé. Užijete si relax, můžete sedět v teplé, příjemně vířící vodě a nechat se masírovat tryskami i bublinkami. Vířivka je vhodná pro lidi s bolavými zády, uklidníte se v ní, působí pozitivně na psychiku a má i prokázané zdravotní účinky. Navíc se v ní můžete koupat v každém ročním období, protože se dá velmi rychle vyhřát na přívětivou teplotu – a to i když se teplota vzduchu blíží nule.
Nevýhodou je, že o vířivku musíte pečovat. V určitých ohledech připomíná starání se o vířivku péči o bazén, ale je náročnější. Vodu je třeba dezinfikovat, útroby vířivky čistit, musíte kupovat speciální přípravky. A když se to nepodaří, musíte ji celou vypustit, vyčistit a znovu napustit, což také není zadarmo.
Zahradní jezírka
Možná i proto, že péče o vířivku je náročná, přibývá lidí, kteří si na zahradě budují jezírko. Na tom by ostatně nebylo nic divného, protože zahradní jezírka a v nich pár drobných rybek nejsou v českém prostředí ničím výjimečným. Výjimečné je, že dnes už v jezírkách nejsou jen rybky – kdo má dostatečně velký pozemek, neváhá si vytvořit koupací jezírko. Často jde o poměrně velkou i hlubokou vodní plochu. Tvorba jezírka je přitom jednodušší než postavit si bazén. Jezírko také vypadá estetičtěji a působí více přírodním dojmem – zvlášť pokud máte vkus a obložíte ho kameny, vysázíte kolem něj vhodné rostliny a třeba okolo rozestavíte i různé sošky nebo prvky se solárními světly.
Takové koupání má pak úplně jinou atmosféru a leckdo si bez něj už nedokáže svůj život představit. Ale i péče o jezírko je náročná, zvlášť pokud chcete zachovat jeho přírodní ráz a nepoužíváte chemické prostředky. Mělo by mít filtraci, musíte ho čistit. A zpravidla se k němu neinstaluje žádný ohřev.
8 výrazných projektů v oblasti zahradních vodních ploch
- 'Reflecting Gardens' ve Vancouveru, Kanada - architektonický tým vytvořil sérii reflektujících jezírek ve veřejném parku. Jezírka odrážejí okolní zeleň a architektonické prvky, vytvářejíce harmonický a klidný prostor pro odpočinek a relaxaci.
- 'Floating Swimming Pool' v přístavu v Kodani, Dánsko - inovativní design plovoucího bazénu v přístavu nabízí obyvatelům města nevšední zážitek. Tato vodní plocha spojuje relaxaci s výhledem na okolní panorama a poskytuje unikátní prostor pro rekreační aktivitu.
- 'The Pond at Bryant Park' v New Yorku, USA - toto jezírko v Bryant Parku bylo renovováno s důrazem na estetiku a ekologii. Integrace vodních rostlin a moderního designu vytváří příjemné prostředí v srdci města.
- 'King's Cross Pond Club' v Londýně, Velká Británie - jedinečným prvkem tohoto projektu je kombinace městského prostředí s přírodním koupalištěm. Jezírko s filtrací pomocí rostlin vytváří harmonii mezi urbanismem a přírodou.
- 'Singapore's Gardens by the Bay' v Singapuru - tato impozantní zahradní krajina zahrnuje vodní prvky, jako jsou umělá jezírka a vodopády, které jsou součástí inovativního ekosystému. Voda slouží nejen k dekoraci, ale i k udržení biodiverzity v rámci projektu.
- 'The Water Labyrinth' v Brisbane, Austrálie - vodní labyrint v Brisbane představuje zajímavou kombinaci umělecké instalace a interaktivního vodního prvku. Návštěvníci mohou prozkoumávat labyrint tvořený vodními stěnami, což přináší nejen zábavu, ale i jedinečný vizuální zážitek.
- 'The Lotus Pond' v Udaipur, Indie - lotosové rybníky v Udaipuru jsou ukázkou tradiční indické architektury spojené s vodními prvky. Každý lotosový květ reprezentuje symbol čistoty a krásy, což tvoří magický a duchovní prostor.
- 'The Getty Center's Central Garden' v Los Angeles, USA - centrální zahrada v Getty Center je uměleckým dílem samotným. Vodní plochy jsou zde integrovány do krajinné architektury a vytvářejí klidné místo pro návštěvníky, kde mohou relaxovat uprostřed uměleckého prostředí.
Přečtěte si také Luxusní vířivky se vyrábějí i v Česku nebo Technologie vířivek. Co vás dostane do kolen?