Chystáte se na dovolenou do zahraničí a svého psa nebo kočku hodláte vzít sebou, protože je to přeci jen člen rodiny. Pak je třeba se na to ale pořádně připravit a nic nepodcenit. Čeká vás nějaké to vyřizování dokladů, za které budete muset zaplatit. Co vše bude nakonec potřeba, záleží především na zemi, kam se plánujete vydat. Pokud máte ale štěně, které ještě nemá ani tři měsíce, rovnou můžete zapomenout na cestu do Itálie, Francie, Polska, Lotyšska a na Kypr.
Cestování se zvířaty v zájmovém chovu po Evropské unii, máme na mysli především psy, kočky a fretky, je upraveno příslušnými nařízeními. Ty platí pro neobchodní přesuny, tedy cestování, jehož cílem není uskutečnění prodeje nebo převodu zvířete na jinou osobu. Váš zvířecí společník musí být označen mikročipem dle platné ISO normy. Mikročip může být ale nahrazen i tetováním zvířete, pokud je označení jasně čitelné a prokazatelně provedeno před 3. červencem 2011. Jednoho člověka může doprovázet maximálně pět zvířat. A musí mít pas, který platí ve všech členských státech. Ten si zajistíte ve vaší veterinární ordinaci v Brně. V pase musí být uvedena osoba, kterou zvíře doprovází. Pokud to není majitel, je třeba si ještě opatřit písemné zmocnění majitele. Pes nebo kočka musí mít platné očkování proti vzteklině. Vycestovat mohou 21 dní po jeho aplikaci. Nebo ihned, bylo-li očkování provedeno v době platnosti předchozí vakcinace. To vše vás přijde asi na tisíc korun.
Pes, který by měl namířeno do Velké Británie, Irska, Finska nebo na Maltu, musí být také odčerven a to 120 až 24 hodin před příjezdem na území těchto států. To vám opět do pasu potvrdí v jakékoliv veterinární ordinaci v Brně.
V případě cestování se zvířetem mimo Evropskou Unii je třeba se řídit podmínkami, které si stanoví konkrétní třetí země sama. A je na doprovázející osobě, aby si zjistila potřebné informace u kompetentní veterinární autority daného státu nebo na jeho zastupitelském úřadě.
A jak připravit zvíře na samotnou cestu a pobyt v zahraničí? Pokud se chystáte na letní dovolenou, největším nepřítelem bude horko. Nejdůležitější tedy je, aby měl váš čtyřnohý spolucestující dostatek vody. Můžete sebou vzít i mokrý ručník nebo speciální chladící deku či obleček. Příjemnější mu jistě bude cestování v noci než v poledním žáru. Vhodné je dělat časté přestávky na protažení. Veterinární ordinace Brno také doporučuje, aby zvíře cestovalo na lačno a proudil kolem něj čerstvý vzduch. Pokud bývá ale vašemu miláčkovi špatně, může mu veterinář dát rovnou tabletku, aby nezvracel. Bezpečnější také je, když zvíře cestuje ve speciálním boxu a ne na sedadle. Popřípadě existuje speciální postroj jako zvířecí pás. Zapomenout byste neměli ani oblíbenou hračku a deku.
Zjistěte si, jaká jsou na místě rizika a s jakým parazity se můžete setkat. V Chorvatsku například žije brouk, který může psovi po pozření způsobit nemalé problémy. Pak už si snad jen prověřte, zda v cílové destinaci je pláž, kde je povolen vstup psům. A užijte si hezkou dovolenou. Pokud však máte ještě nějaké nejasnosti, neváhejte se obrátit na Veterinární kliniku Brno-Slatina, kde vám všechny vaše dotazy ochotně zodpoví. Zařídí i potřebné cestovní doklady a očkování.