Na podzim se dřeviny jako celá příroda chystají na přečkání zimy a my bychom jim měli pomoci, aby se jim to povedlo co nejlépe. Nastala také doba k sázení stromů a keřů.
Podzim není vhodná doba na řez u dřevin, protože během zimy se u dřevin pozastaví viditelné projevy růstu. Do poloviny září lze jen tvarovat jehličnatý živý plot.
Vysazujeme vřesoviště – vřesy, vřesovce nebo zakrslé jehličnany a traviny. Je nejlepší doba na sázení dřevin, a to jak s balem (jehličnany), tak prostokořenných listnáčů, které ale dáváme do země až po opadu listu.
Před zimou důkladně prolijeme stromy a keře, obzvlášť vydatnou zálivku věnujeme mladé výsadbě stromů a pěnišníkům (Rhododendron). Lépe pak přečkají zimu. Záhonové růže pouze částečně zakrátíme a zakryjeme kořenové krčky zeminou a chvojím. Radikální řez děláme až na jaře!
Na podzim používáme hnojiva s minimem dusíku a s převahou fosforu a draslíku, které jsou důležité pro vyzrávání pletiv a dobré přezimování.
Proti okusování kůry zvěří je ochráníme oplocením kmínků, repelenty proti srnčí zvěři a zajícům. Zkontrolujeme i oplocení zahrady a případná poškození opravíme.
Ovocné stromky a stromy s hladkou kůrou opatříme na kmeni bílým nátěrem či prodyšnou bílou ochranou, která je ochrání před opakovaným roztáváním a mrznutím vody v pletivu během slunečných dní a jeho následnému popraskání.
Přes zimu sklepáváme těžký sníh z větví, aby se nepolámaly. Křehké keře chráníme prodyšným jednoduchým zastřešením proti rozlámání těžkým sněhem.
Zdroj: http://www.magazinzahrada.cz/stromy-a-kere/dreviny-na-podzim-jak-o-ne-pecovat-a-ktere-sazet.html